חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הבנת מחזור האור של צמח הקנאביס לשיפור תנובת היבול

 • החלק החשוב ביותר בגידול צמח הקנאביס באופן הידרופוני הוא קבלת תנובה עשירה בזמן הקציר. גידול קנאביס יכול לפעמים להיות מאתגר למתחילים. לכן חשוב לפעול על פי כללים שבעלי ניסיון מכתיבים.

 • הצלחת הגידול תלויה במספר גורמים, אולם הגורם העיקרי והמכריע מכולם הוא תאורה ומחזורי האור. תאורה היא גורם מכריעה, בין שמדובר בגידולים בסביבה מקורה ובין שמדובר בחממה. מספר ניסויים מצאו שוב ושוב כי מחזור האור ואיכות האור שבה משתמשים בתקופת הגדילה והפריחה, נמצאים במתאם ישיר לאיכות היבול והתנובה הכללית שלו.

 • ישנם שני שלבים עיקריים של גידול הצמח בהם חשוב לפקח אסטרטגית על מחזורי האור שלך. שלב הגדילה – שלב ווגטטיבי ושלב הפריחה. בין אם מגדלים את צמח הקנאביס בתוך הבית או בחממה, חשוב מאוד להבין את מחזורי האור עבור שתילי הצמח. אם וכאשר עוקבים אחר תוכנית מחזורי אור מסודרת וקבועה, תתקבל תשואה מקסימאלית במהלך הקטיף.

מחזור האור בשלב הגדילה – השלב הווגטטיבי

 • מדובר בשלב בו הצמחים גדלים ומתפתחים. שלב זה חיוני ביותר להצלחה ובריאות הצמח. בשלב זה הגבעולים והעלים של הצמח מתחילים לגדול ולהתפתח לממדים של השלב הבוגר. עם זאת, גם בשלב זה, צמח הקנאביס אינו מייצר שום ניצנים ולכן חשוב לזכור כי ניתן לשלוט על צורתו וגודלו של הצמח על ידי מחזורי אור אופטימליים לצמיחה הטובה ביותר. חשוב להדגיש כי ככל שתאורת הצמח איכותית יותר, הן מהיבט צפיפות שטף הפוטונים והן מהיבט רוחב הספקטרום, כך גידולם ותשואתם העתידית יהיו טובים יותר.

 • כאשר צמחי הקנאביס נמצאים בשלב הווגטטיבי, יש לשמור עליהם מתחת למינימום של 18 שעות חשיפה לאור – מחזור המכונה גם 18/6. אולם קיימים מגדלים שרוצים שהצמחים שלהם יגדלו מהר יותר, ולכן מגדלים אלה חושפים את הצמח בשלב הווגטטיבי לתאורה פנימית ורציפה של 24 שעות – מחזור מכונה גם 24/0. 

 • צמחי קנאביס – הידרו לא מתחילים לפתח פרחים כלל עד שהם מתחילים לקבל 12 שעות של חושך מתמשך – מחזור המכונה 12/12. אחרת, הם ממשיכים להישאר בשלב הווגטטיבי. כל עוד צמחי הקנאביס שלך מקבלים כ 13 שעות של אור (או יותר) בכל יום, ניתן לשמור על הצמחים בשלב הווגטטיבי לנצח.

מחזורי אור בשלב הווגטטיבי – שלב הגדילה: 24 שעות מול 18 שעות

 • קיימים מגדלים רבים הטוענים כי מחזור אור של 24 שעות לצמיחה בשלב הווגטטיבי היא הדרך הטובה ביותר להתפתחות מקסימאלית של הצמח. במילים אחרות, מגדלים מסוימים סבורים כי השארת האור באופן רציף ואילוץ הצמח לפוטוסינתזה באופן מתמשך מניבה את ההתפתחות הטובה ביותר. אולם, מרבית המגדלים ומרבית הספרות טוענים כי מחזור אור של 18 שעות לצמיחה ואחריו 6 שעות של חושך הוא עדיף, וזאת בשל הדמיון של משך האור בזמן המחזור לטבע בקיץ. הטענה העיקרית כנגד מחזור של 24 שעות אור באופן רציף היא שצמחים הם יצורים ביולוגיים וכל היצורים הביולוגיים מרוויחים באופן מסוים מזמני מנוחה.

 • למרות שצמחים מסוימים עשויים לצמוח מעט יותר מהר כאשר הם נמצאים תחת אור 24 שעות ברציפות, רבים מהצמחים האלה יפתחו חסרים תזונתיים שיבוא לידי ביטוי בזמן הפריחה. מגדלים רבים אינם מבינים שהבעיות שהם חווים בשלב הפריחה מתרחשות מכיוון שהצמחים לא קיבלו מחזור חושך תקין בשלב הווגטטיבי.
  בשלב הווגטטיבי, הזמן שהצמח בילה בחושך מאפשר לצמח להמיר אנרגיה המאוחסנת בצורה של סוכרים ולהכין את עצמו ליום נוסף של צמיחה נמרצת אך מאוזנת.

מחזור האור בשלב הפריחה

 • כדי שהצמחים יעברו משלב הווגטציה לשלב הפריחה, הם יצטרכו להיחשף ל 12 שעות או מעט יותר של חושך בכל יום כדי להתחיל לפרוח.

 • מרבית המגדלים חושפים את הצמחים שלהם ל- 12 שעות חושך מיד כשהצמחים הגיעו לגודל ולצורה הרצויה במהלך השלב הווגטטיבי. כאשר מגדלים בחממות, יש להשתמש בהצללה בכדי לספק לצמח 12 שעות מושלמות של חושך בזמן הקיץ.

 • אם וכאשר מגדלים את צמח הקנאביס בחממה, יש להגן עליו מכפור. ירידה פתאומית בטמפרטורה או שלג יכולים להרוג את גידולי הצמח על הסף גם כאשר תנאי התאורה הם אופטימליים.

אם נותרתם עם שאלות בנושא – צרו קשר ונשמח לעזור.

טלפון
וואטסאפ
 • משלוח חינם מוגבל במשקל החבילה: משקל מקסימלי 20 ק"ג.
 • משלוח חינם מוגבל בגודל החבילה: מידה מקסימלית 65*40*40 ס"מ.
 • במידה ורכשת מוצר עם מידות או משקל גבוהים מהמקסימום: נציג מטעם החברה יפנה אליך להסדר תשלום בגין ההובלה
דילוג לתוכן